Ertuğrul’un Ocağında Uyandık çıktı…

Yorum yapılmamış Share:

Osmanlı İmparatorluğu, 623 yıl devem eden ve tarihteki en uzun ömürlü, hanedanlık ile yönetilen bir cihan devletidir.

Osmanlı İmparatorluğu’nun bu kadar uzun ömürlü olması veküçük bir beylik iken üç kıtaya hükmeden bir imparatorluk hâline gelmesinin birçok sebebi vardır. Her şeyden önce Osmanlılar, muazzam güç ve kudretlerinin yanında, günümüzde film, dizi ve yazılı medya yoluyla anlatılanların aksine gurura, kibre, debdebeye ve dünyevi arzulara değil tevazua, sadeliğe ve İslamiyet’in emirlerine de önem verdiler.

Zaten devletin kurucusu olan Osman Gazi’nin vasiyeti de bu zihniyetin temelini anlatır niteliktedir:
“Sakın orduya ve zenginliğe mağrur olma! Hakiki âlim ve ariflere hürmet edip sarayında onlara yer ver. Benim hâlimi örnek al! Hiç lâyık olmadığım hâlde bunlara hürmet ettiğim için bu duruma geldim. Allahü teâlânın nice ihsanlarına kavuştum. Müslimânları ve sana itaat eden gayr-i müslim kimseleri himâye et! Devletin parasını, israf eyleme, ihtiyaçların dışında harcama! Senden sonra geleceklere de aynı nasihatte bulun! Daima adalet ile hükmet!” Osmanlının özü, aslı budur. Bu hususlar bilinmezse Osmanlı anlaşılamamış olur. Romanlarımda

Osmanlının bu yönünü ortaya çıkarmaya gayret edeceğim. Bir devrandı geldi geçti roman serisinin ilki olan “Ertuğrul’un Ocağında Uyandık”, Osmanlı İmparatorluğu’nun temelinin atılmasına vesile olan bir hadise ile başlamaktadır. İmparatorluğun kurucusu Osman Gazi’nin babası Ertuğrul Gazi’nin, Söğüt havalisine nasıl geldiği ve başından geçenler canlandırılmaktadır.

Kitaba, www.bkymarket.com adresinden ulaşabileceğiniz gibi, önümüzdeki günlerde idefix, D&R ve NT mağazalarından da ulaşabileceksiniz.

Previous Article

İlk imzamızı da attık…

Next Article

Ertuğrul’un Ocağında Uyandık.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.