Biyografi

Mehmet Fatih Oruç

1980 İstanbul – Fatih doğumludur. İlköğrenimini Fatih’te, ortaöğrenimini ise İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Altınyıldız İlköğretim okullarında tamamlamıştır. Liseyi ise yine İstanbul’da Necip Fazıl Kısakürek Lisesi’nde tamamlamıştır. Anadolu Üniversitesi, Medya İletişim bölümünde ön lisans yapan Mehmet Fatih Oruç, lisans eğitimini ise Anadolu Üniversitesi, İktisat Fakültesi, Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamlamıştır.

1997 senesinde İhlas Holding’de iş hayatına başlayan Mehmet Fatih Oruç, ağırlıklı olarak şirketin medya kuruluşlarında çalışmıştır. Bu çalışma süresince İçerik Geliştirme Uzmanı, İçerik Geliştirme Takım Lideri, Operasyon Sorumlusu, Yayın Koordinatörü ve Genel Yayın Yönetmeni vazifelerini üstlenmiştir. Oruç, halen İhlas Holding Kurumsal İletişim Müdürü olarak görev yapmaktadır. Türkiye Gazetesi’nde tarihi konularda haftalık araştırma yazıları yazmıştır. Bunun yanı sıra yazıları, Divanyolu Dergisi’nde ve Kelambaz internet sitesinde ve çeşitle mecralarda de yayınlanmıştır. Ayrıca kitap çalışmaları da bulunmaktadır. Bunlardan ilki “Şanlı Diriliş, Ertuğrul’un Ocağında Uyandık” ismiyle basılmıştır. Yeni kitap çalışmalarına da devam etmektedir.

Geçmişine, tarihine ve manevi değerlerine gönülden bağlı olan Mehmet Fatih Oruç, hayatını bunları anlatmaya ve “talip” olanlara öğretmeye adamıştır. Özellikle Osmanlı Tarihi konusunda birçok çalışmalar yapan Oruç, TGRT FM radyosu, TGRT Belgesel kanalında program yapımcılığı yapmış, bazılarında sunuculuk vazifesini de üstlenmiştir. Kısa bir müddet TGRT EU kanalında aktüel tarih konularında yorumcu olarak da vazife almıştır. Mayıs ayından itibaren TGRT Belgesel kanalında yayına başlayan “Diyarlardan Gönüllere” isimli programın metin yazarlığını ve sunuculuğunu yürütmektedir.