Biyografi

Mehmet Fatih Oruç

Mehmet Fatih Oruç kimdir? 1980 İstanbul – Fatih doğumludur. İlköğrenimini Fatih’te, ortaöğrenimini ise İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Altınyıldız İlköğretim okullarında tamamlamıştır. Liseyi ise yine İstanbul’da Necip Fazıl Kısakürek Lisesi’nde okumuştur. Anadolu Üniversitesi, Medya İletişim bölümünde ön lisans yapan Mehmet Fatih Oruç, lisans eğitimini ise Anadolu Üniversitesi, İktisat Fakültesi, Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamlamıştır.

1997 senesinde iş hayatına atılan Mehmet Fatih Oruç, ağırlıklı olarak medya kuruluşlarında çalışmıştır. Bu çalışma süresince İçerik Geliştirme Uzmanı, İçerik Geliştirme Takım Lideri, Operasyon Sorumlusu, Yayın Koordinatörü ve Genel Yayın Yönetmeni vazifelerini üstlenmiştir. Oruç, halen iletişimci olarak vazife yapmaktadır. Türkiye Gazetesi’nde tarihi konularda haftalık araştırma yazıları yazmıştır. Bunun yanı sıra yazıları, Divanyolu Dergisi’nde ve Kelambaz internet sitesinde ve çeşitle mecralarda de yayınlanmıştır. Ayrıca kitap çalışmaları da bulunmaktadır. Bunlardan ilki “Ertuğrul Gazi – İmparatorluğun Şafağında” ismiyle basılmıştır. Yeni kitap çalışmalarına da devam etmektedir.

Geçmişine, tarihine ve manevi değerlerine gönülden bağlı olan Mehmet Fatih Oruç, hayatını bunları anlatmaya ve “talip” olanlara öğretmeye adamıştır. Özellikle Osmanlı Tarihi konusunda birçok çalışmalar yapan Oruç, TGRT FM radyosu, TGRT Belgesel kanalında program yapımcılığı yapmış, bazılarında sunuculuk vazifesini de üstlenmiştir. Kısa bir müddet TGRT EU kanalında aktüel tarih konularında yorumcu olarak da vazife almıştır. 2017 Mayıs ayından itibaren TGRT Belgesel kanalında yayına başlayan “Diyarlardan Gönüllere” isimli programın metin yazarlığını ve sunuculuğunu yürütmektedir. Yine aynı isimle TGRT FM radyosunda da programları yayınlanmaktadır.

Tarihimizi, geçmişimizi ve özellikle manevi değerlerimizi duyurmak, insanlara bu bilinci yüklemeyi kendine amaç edinen Mehmet Fatih Oruç, ayrıca kendi YouTube kanalında (www.youtube.com/MehmetFatihOruc) haftalık yayınlar da yapmaktadır.